A komlói medence az ország egyik legszínesebb tája.
Nevében még az őshazából történt vándorlás során nyelvünkbe került ótörök eredetű szót, a Mecseket borító ligetes erdők karéjos levelű, tüskés szőrű, évelős kúszónövénye, a komló nevét őrzi.
A "hét halomra épült város" Komló helynév már a XII-XIII. századból származó oklevelekben is előfordult. A várost övező Mecsek üledékes eredetű szigethegység, alapját, legősibb kőzetét vulkáni eredetű gránit alkotja. Földünk középkorának elején a mélybe süllyedt őshegységet elborító tenger üledékeiből, elhalt növényi és állati lerakódásokból a liász korban keletkezett az a szénvagyon, amely a kistérség településeinek életét évtizedekig meghatározta. A hegység gyomra a legértékesebb fekete kőszenet rejtette, felszínét pedig a szél és a folyóvizek alakították mély árkokat, völgyeket formálva ezen a tájon. A mediterrán jellegű éghajlati viszonyok különleges növény- és állatvilágot alakítottak ki e térségben: Európában is ritka növénytársulásokkal, mediterrán, balkáni és eurázsiai flóraelemekkel. Gazdag és változatos faunájában még a jégkorszakból visszamaradt, a karsztos hasadékokban megtalálható állatritkaság, a vakrák több fajtája is fellelhető. Az elmúlt két évtizedben a komlói természettudományos muzeológiai kutatások Európában is ismertté váltak. A kistérséghez 18 község tartozik, 43 ezer fős lakosságának közel 66 %-a Komlón él. A vidék évszázados szokásait és hagyományait, a drága kelmékből készített, színekben gazdag, díszes viseleteket, régi táncokat a fiatalok ismét felfedezik, és korábban vagy a közelmúltban alakult hagyományőrző együttesekben ápolják.
A fehér mázzal, kék, zöld és sárga színű mintázattal készített cserépedények az itteni népi fazekasság jellegzetes termékei.
A Mecsek hegység legmagasabb csúcsa a 682 méter magas Zengő ritka szépségű környéke már a kőkor, majd a lengyeli kultúra és a római kor emberének is lakóhelyéül szolgált.
A térség épen maradt várai egykori legendák, regék helyszínei, szépségükkel költőket, írókat ihlettek meg.
A mélyből feltörő hévizei, változatos természeti szépségei, sajátos flórája és faunája a Keleti-, Közép- Mecsek, valamint a Baranyai-Hegyhát találkozásánál elhelyezkedő kistérségi turizmusának meghatározói. Mezőgazdasági természeti adottságai a minőségi marha- és juhtenyésztésnek kedveznek. A Zengő lejtői alkalmasak a szőlő és a nemesebb gyümölcsfák telepítésére. Ipari adottságai a feldolgozó ipar fejlesztését teszik lehetővé.
Komló térségének fejlesztési koncepcióját a térség önkormányzataiból álló "Komló térségi fejlesztési tanács Önkormányzati Társulás" dolgozta ki, illetve valósitja meg.
|